Eğitimi Paylaş
İş'te Mükemmellik

Turizm Akademisi: Müşteri Memnuniyeti için Housekeeping

Eğitimi Paylaş
Turizm Akademisi: Müşteri Memnuniyeti için Housekeeping
enocta image placeholder
Housekeeping otel, hastane, iş merkezi, huzur evleri ve havalimanı gibi birçok alanda önemli rol oynayan; bu alanların temizlik ve düzeninden sorumlu iş koludur. Housekeeping (Kat Hizmetleri) departmanı; temizlik teknikleri, düzenleme ve organizasyon, hijyen, müşteri memnuniyeti, zaman yönetimi ve planlama gibi görevleri kapsamaktadır. Bu eğitimde, housekeeping departmanının tarihsel serüvenine değinecek, görev tanımlarını inceleyeceğiz. Departmanın operasyonel işleyişine ve organizasyonel yapısına değineceğiz. İlgili departmanda görev alacak personelin teorik ve pratik bilgiye erişmesine katkı sunmasını, etkili ve verimli bir çalışma hayatına hazırlanmasını amaçlamaktayız.
  • Housekeeping Departmanı görev ve tanımları hakkında bilgi edinme
  • Departmanın çalışma alanlarını tanıma
  • Temizlik prosedürleri hakkında bilgi edinme
  • Oda tiplerini öğrenme
  • Tesiste kullanılan ürünler hakkında bilgi edinme
  • Çamaşır yıkama prosedürlerini öğrenme
  • Zemin türleri, bakım ve temizlik süreçlerini tanıma
1
Housekeeping Departmanına Giriş
Konu Uzmanı Video
4
dakika
Göçler, ticaret yolları ve seyahatler tarihsel döngü içerisinde konaklama ihtiyacını doğurmuştur. Hanlar ve kervansaraylar ile bu ihtiyaç karşılanmaya başlamış; temizlik ve hijyen ihtiyacının giderilebilmesi için housekeeping departmanının gelişmesine katkı sağlamıştır.
2
Housekeeping Departmanının Genel Tanımı
Konu Uzmanı Video
2
dakika
Turizm sektörünün en önemli departmanlarından birisi kat hizmetleridir. Misafirlerin temiz, hijyenik, düzenli bir ortamda konaklamasını sağlamak için bu departman oldukça önemlidir. Kat hizmeti personeli; tesis konuk odaları, koridorlar, salonlar, genel temizlik, tertip ve bakımından sorumludur.
3
Housekeeping Departmanın Çalışma Alanları
Konu Uzmanı Video
1
dakika
Housekeeping departmanı genellikle turizm tesislerinde duymaya alışık olduğumuz bir iş koludur. Ancak turizm sektörünün yanı sıra hastaneler, iş merkezleri, okullar, huzur evleri, havalimanları gibi pek çok alanda hizmet vermektedir.
4
Geçmişten Günümüze Housekeeping
Konu Uzmanı Video
4
dakika
Housekeeping departmanı tarihsel süreçte farklı konseptlerde süregelmiş bir tarihe sahiptir. Bu eğitimde, housekeeping departmanının nasıl ve ne şekilde görev aldığı, hangi görevleri üstlendiğine değineceğiz.
5
Housekeeping Departmanının Oteldeki Yeri ve Önemi
Konu Uzmanı Video
2
dakika
Housekeeping departmanı işletmelerin omurga görevini görmektedir. İşletmenin giderlerinin büyük kısmı housekeeping departmanına ayrılmaktadır. Bu nedenle personelin yürütmekte olduğu temizlik, bakım ve hijyen işlemleri işletmenin harcama maliyetlerini iyileştirmeye fayda sağlamaktadır.
6
Housekeeping Departmanı Hakkında Bilgiler
Konu Uzmanı Video
3
dakika
Housekeeping departmanı işletmenin sadece temizlik hijyen ve bakımından sorumlu değildir. Aynı amanda müşteri memnuniyetini sağlayarak misafirin işletme itibarını tazelemesini katkı sağlar. Bakım ve onarım görevlerini icra edecek otelin yatırımlarını korumasına ve tasarruf sağlamasına imkan tanır. Belli bir organizasyonel yapıya sahiptir. Eğitimin bu bölümünde; Housekeeping departmanının iş tanımından, organizasyonel yapısından, sorumluluklarından ve işletme tarafından karşılanması beklenen beklentilere değinilmektedir.
7
Housekeeping Personeli Diğer Bölümlerle İrtibat ve İş Birliği
Konu Uzmanı Video
3
dakika
Housekeeping personeli, işletmenin diğer birimleri ile ortak çalışma alanlarına sahiptir. Ön büro, satın alma, muhasebe, halkla ilişkiler, yiyecek-içecek, güvenlik ve teknik servis personelleri ile yakın temas halinde çalışmaktadır. Müşterinin ihtiyaçlarına cevap verebilmek, müşteri memnuniyetini sağlamak adına sorunlara ve ihtiyaçlara hızlı cevap verebilme görevini de üstlenmektedir.
8
Housekeeping Personeli Görev ve Sorumlulukları
Konu Uzmanı Video
2
dakika
Housekeeping personelinin görev alanlarını tanıyacağı, görev ve sorumlulukları hakkında detaylı bilgi edineceği konular ele alınmaktadır. Eğitimin bu bölümünde, personelin departman hakkında detaylı bilgiler edinmesi amaçlanmaktadır.
9
Housekeeing Personeli Aranan Özellikler
Konu Uzmanı Video
1
dakika
Housekeeping personeli; güler yüzlü olmalı, kişisel bakımına ve hijyenine dikkat etmeli, konuk memnuniyetine katkı sunmalı, etik değerlere saygılı olmalı, yeniliklere ve değişime ayak uydurabilmelidir.
10
Misafir İlişkileri
Konu Uzmanı Video
3
dakika
Personel, tesisin misafirleri ile yakın temasta bulunan bir departmandır. Bu nedenle misafir ilişkileri önemlidir. Personelin misafir iletişimi ve müşteri memnuniyetini gözetmesi gerekmektedir. Eğitimin bu bölümünde, personelin müşteri ilişkilerini nasıl yönetmesi gerektiğine değinilecektir.
11
Kayıp Eşya Prosedürü
Konu Uzmanı Video
1
dakika
Housekeeping departmanı, tesiste konaklayan misafir ile yakın ilişkide olan personeller arasında yer alır. Konuk odasında veya tesis genel alanlarında kaybedilen, unutulan ve bulunan eşyaların sorumluluğu yine housekeeping departmanına aittir. Eğitimin bu bölümünde, kayıp eşyaların yönetiminin nasıl yürütülmesi gerektiğine değinilmektedir.
12
Konuk Odası Tanımı ve Tipleri
Konu Uzmanı Video
2
dakika
Konaklama hizmeti veren işletmelerde farklı tipte odalar bulunmaktadır. Bu oda tipleri, misafirin ihtiyaçlarına cevap verebilmek ve konuk memnuniyetini sürdürebilmek için dikkate alınan standartlardandır.
13
Oda Temizliği Genel Tanıtımı
Konu Uzmanı Video
2
dakika
Konaklama hizmeti veren işletmelerin temizlik prosedürleri bulunmaktadır. Bu eğitimde oda temizliğinde dikkat edilmesi gereken unsurlar ele alınacaktır.
14
Oda Temizliği Süreci ve Adımları
Konu Uzmanı Video
2
dakika
Konaklama hizmeti veren işletmelerin temizlik prosedürleri bulunmaktadır. Bu eğitimde oda temizliğinde dikkat edilmesi gereken unsurlar ele alınacaktır.
15
Yatak Yapım Süreçleri ve Adımları
Konu Uzmanı Video
1
dakika
Konaklama hizmeti veren işletmelerde oda temizliği ve hijyeni kadar konuk yataklarının tertip ve düzeni de housekeeping personelinin görevleri arasında yer alır. Eğitimin bu bölümünde, yatak yapımı ve dikkat edilmesi gereken unsurlara değineceğiz.
16
Oda Tekstil Ürünlerinin Seçilmesi
Konu Uzmanı Video
2
dakika
Konaklama hizmeti veren işletmelerde kullanılan temizlik ve hijyen malzemeleri prosedürlere uygun kullanılmalıdır. Bu kapsamda personelin temizlik ve hijyen malzemelerini nasıl kullanacağına değineceğiz.
17
Otel Yastıkları Nasıl Olmalı?
Konu Uzmanı Video
2
dakika
Housekeeping departmanı, misafirin temizlik, hijyen ve memnuniyetinden sorumlu olduğu kadar konforundan da sorumludur. Tesiste konaklayan misafirin rahat konaklayabilmesi için uygun tekstil ürünlerine sahip olmalıdır. Eğitimin bu bölümünde konuk odalarında kullanılan yastıkların nasıl olması gerektiğine değinilmektedir.
18
Banyo Temizlik Süreçleri ve Adımları
Konu Uzmanı Video
1
dakika
Housekeeping personeli, tesisin tüm alanlarını temizlik ve hijyeninden sorumludur. Eğitimin bu bölümünde, tesiste yer alan oda ve banyoların temizlik ve hijyen prosedürleri dikkate alınacaktır.
19
Kat Arabası Hazırlama Süreçleri
Konu Uzmanı Video
2
dakika
Kat arabası, housekeeping personelinin olmazsa olmaz ihtiyaçlarından birisidir. Kat arabası, personelin ihtiyacı olan tüm ürünleri barındıran ve tertipli şekilde muhafaza edilmesine yardımcı olan bir araçtır. Eğitimin bu bölümün, kat arabasında olması gereken ekipmanlar ve kat arabasının özelliklerinden bahsedeceğiz.
20
Hijyenin Tanımı
Konu Uzmanı Video
2
dakika
Hijyen kelimesi, Yunanca sağlık anlamına gelmektedir. İşletmelerin en önemli öncelikleri ise hijyendir. Bu kapsamda departman personeli tesisin hijyen ve bakımını korumakla görevlidir.
21
Kişisel Görünüm ve Hijyen
Konu Uzmanı Video
1
dakika
Housekeeping personelinin uyması gereken kılık ve kıyafet kuralları vardır. Eğitimin bu bölümünde dikkat edilmesi gereken unsurlara değinilecektir.
22
Çamaşır Yıkama ve Yıkatma Prosedürü
Konu Uzmanı Video
1
dakika
Housekeeping departmanı, tesisin çamaşırhanesinden de sorumlu personeldir. Bu eğitimde, personelin konuk odaları ve tesiste kullanılan eşyaların temizlik ve hijyen operasyonunu nasıl yürütmesi gerektiğiyle ilgili detaylara değinilecektir.
23
Misafir Çamaşırları Yıkama ve Kuru Temizleme Prosedürü
Konu Uzmanı Video
1
dakika
Housekeeping departmanı, tesisin çamaşırhanesinden de sorumlu personeldir. Bu eğitimde, konuk kıyafetlerinin temiz ve hijyen operasyonunu nasıl yürütmesi gerektiğiyle ilgili detaylara değinilecektir.
24
Üniforma Temizlik Prosedürü
Konu Uzmanı Video
1
dakika
Housekeeping departmanı tesisin temizlik operasyonundan sorumlu olduğu kadar kendi iş kıyafetlerinin temizlik ve hijyeninin sağlanmasından da sorumludur. Bu eğitimde, personel kıyafetlerinin temizlik ve hijyenine değinilecektir.
25
Temizlik ve Bakım Sürecinde Sözleşmeli Firmalar
Konu Uzmanı Video
1
dakika
Konaklama hizmeti veren işletmeler, temizlik ihtiyaçlarını temizlik hizmeti veren farklı kuruluşlardan da sağlayabilir. Bu eğitimde sözleşmeli firmalarla sağlanan temizlik ve hijyen hizmetine değinilecektir.
26
Zemin Türleri
Konu Uzmanı Video
1
dakika
İşletmeler, banyo, küvet, fayans gibi farklı yüzey ve zemin alanlarına sahiptir. Bu yüzey alanlarından toz, pas, kir ve lekelerin uzaklaştırılabilmesi için uygun temizlik ve bakım işlemi uygulanmalıdır. Bu eğitimde, yüzey alanlarına uygun bakım ve temizlik işleminin nasıl sağlanması gerektiğine değinilecektir.
27
Zemin Özelliklerine Göre Bakım ve Koruma
Konu Uzmanı Video
1
dakika
Turizm ve otelcilik sektöründe temizlik işlemleri her şeyden önce uygun temizlik ve bakım ürünleri kullanılarak yapılır. Kullanılan malzemeler sadece temizlik için değil aynı zamanda işletmenin bakım ihtiyaçlarına da cevap vermektedir. Eğitimin bu bölümünde farklı yüzeylerin bakım ve temizliğinin nasıl yapıldığına değinilmektedir.
28
Yüzeylerdeki Temizlik Süreci ve Bakım Aşaması
Konu Uzmanı Video
2
dakika
İşletmeler, banyo, küvet, fayans gibi farklı yüzey ve zemin alanlarına sahiptir. Bu yüzey alanlarından toz, pas, kir ve lekelerin uzaklaştırılabilmesi için uygun temizlik ve bakım işlemi uygulanmalıdır. Bu eğitimde, yüzey alanlarına uygulanan bakım teknikleri gösterilecektir.
29
Cilalı Yüzeylerdeki Temizlik ve Bakım Uygulamaları
Konu Uzmanı Video
1
dakika
Yüzey alanlarına göre sabunlar, dezenfektanlar, parlatıcılar, ovucu maddeler, koku gidericiler, cilalar, ağartıcılar, alkaliler ve yumuşatıcılar kullanılmaktadır. Eğitimin bu bölümünde, yüzey alanlarında cila işleminin yüzeyi nasıl koruduğuna değinilecek ve cila uygulamaları hakkında bilgilendirme yapılacaktır.
30
Polimer Bazlı Cila Uygulamaları
Konu Uzmanı Video
2
dakika
Yüzey alanlarına göre sabunlar, dezenfektanlar, parlatıcılar, ovucu maddeler, koku gidericiler, cilalar, ağartıcılar, alkaliler ve yumuşatıcılar kullanılmaktadır. Eğitimin bu bölümünde, yüzey alanlarında cila işleminin yüzeyi nasıl koruduğuna değinilecek ve polimer bazlı cila uygulaması hakkında bilgilendirme yapılacaktır.
31
Kristalize Cila Uygulamaları
Konu Uzmanı Video
2
dakika
Yüzey alanlarına uygun bakım uygulamalarına yer verilmelidir. Kristalize cilalar mermer, traverten, karo tipi kalsiyum karbonat bulunan yüzeylerin cilalanmasında kullanılan tekniktir. Eğitimin bu bölümünde, kristalize cila uygulamasına yer verilecektir.
32
Halı Temizlik Uygulamaları
Konu Uzmanı Video
1
dakika
İşletmede kullanılan halılar, doğru zamanda ve doğru vakum makineleriyle yıkanıp temizlenmelidir. Halı temizliği, housekeeping departman görevleri arasında yer alan ve işletmeler tarafından da önem verilen yüzey alanlarıdır. Eğitimin bu bölümünde, halı gibi yüzey alanlarının temizlik ve hijyen rutinleri hakkında bilgi verilecektir.
33
Haşere ile Mücadele
Konu Uzmanı Video
1
dakika
Konaklama tesislerinin önem verdiği konulardan birisi de haşere ile mücadeledir. Misafirlerin hijyen ve sağlığını gözetmekle sorumlu olan işletmeler haşerelere karşı önem almalıdır. Eğitimin bu bölümünde işletmelerde haşere ile mücadele yöntemi ele alınacaktır.
Herkes
Bu eğitim, kendini geliştirmek isteyen herkese yöneliktir.
Kişisel Mükemmellik
ADS
ADS Danışmanlık; 2000 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürmekte ve müşterilerine Eğitim ve İnsan Kaynakları alanında, geniş bir yelpazede hizmet sunmaktadır.

Önerilen Eğitimler

Bu eğitimin kategorisinde bulunan ilginizi çekebilecek diğer eğitimler
enocta image placeholder
enocta image placeholder
Basic
Basic
Premium
Abonelik Dışı
Category
0
dakika
Text
Label
İyi Şekilde Görüşme Yapmak ve Anlaşmaya Varmak
İyi Şekilde Görüşme Yapmak ve Anlaşmaya Varmak
Basic
Basic
Premium
Abonelik Dışı
Satış Geliştirme
22
dakika
Video
İyi Şekilde Görüşme Yapmak ve Anlaşmaya Varmak
Keşif Görüşmesi: İyi Bir Başlangıç Yapmak
Keşif Görüşmesi: İyi Bir Başlangıç Yapmak
Basic
Basic
Premium
Abonelik Dışı
Satış Geliştirme
21
dakika
Video
Keşif Görüşmesi: İyi Bir Başlangıç Yapmak
Uluslararası Ticaret
Uluslararası Ticaret
Basic
Basic
Premium
Abonelik Dışı
Finansta Mükemmellik
180
dakika
Etkileşimli Eğitim
Uluslararası Ticaret
ISO 50001:2018 Enerji Yönetim Sistemi Hakkında Bilgilendirme
ISO 50001:2018 Enerji Yönetim Sistemi Hakkında Bilgilendirme
Basic
Basic
Premium
Abonelik Dışı
Kalite
142
dakika
Video
ISO 50001:2018 Enerji Yönetim Sistemi Hakkında Bilgilendirme
İSG 360° Eğitim Programı - (8 Saat)
İSG 360° Eğitim Programı - (8 Saat)
Basic
Basic
Premium
Abonelik Dışı
İş Sağlığı ve Güvenliği
785
dakika
Karma
İSG 360° Eğitim Programı - (8 Saat)
İhsan Elgin ile Kurum İçi Girişimcilik
İhsan Elgin ile Kurum İçi Girişimcilik
Basic
Basic
Premium
Abonelik Dışı
Girişimcilik
61
dakika
Video
İhsan Elgin ile Kurum İçi Girişimcilik
Temel Kredi Bilgileri
Temel Kredi Bilgileri
Basic
Basic
Premium
Abonelik Dışı
Finansta Mükemmellik
60
dakika
Etkileşimli Eğitim
Temel Kredi Bilgileri
Bankacılar için Telefonda Satış
Bankacılar için Telefonda Satış
Basic
Basic
Premium
Abonelik Dışı
Bankacılar İçin Mükemmellik
110
dakika
Etkileşimli Eğitim
Bankacılar için Telefonda Satış

Tamamlayıcı Eğitimler

Bu eğitimin faydasını ve etkinliğini artırmak için birlikte alabileceğiniz diğer eğitimler
enocta image placeholder
enocta image placeholder
Basic
Basic
Premium
Abonelik Dışı
Category
0
dakika
Text
Label
Bu Eğitime Özel Bilgi
Almak İster Misin?
Bizimle İletişime Geçin.
Ad
Soyad
E-Posta Adresi
Telefon Numarası
Firma Adı
pageUrl
Teşekkürler, bilgilerin ilgili birime iletildi!
Lütfen bilgilerinizi kontrol edin.

Teklif Listem


s


Teklif Listem

Teklif listende 50 adet eğitime ulaştın!

Teklif listende 50 adet eğitim bulunuyor. Bu eğitimlere paket aboneliği alarak daha avantajlı bir şekilde erişebilirsin.

Basic

Kurumun temelde ihtiyaç duyacağı, hem özel hem de iş hayatı için gerekli olabilecek, ana konuları ve yetkinlikleri kapsar.

Basic Paketi Kapsar
Premium

Basic Katalog içerisindeki eğitimlere ek olarak, hazır öğrenme deneyimleri haline getirdiğimiz gelişim yolculukları; liderlik eğitimleri ve yenilikçi öğrenme yöntemleri ile hazırlanmış eğitimleri kapsar.